Ile kosztuje kremacja zwłok? Zobacz cennik

Kremacja to coraz popularniejsza w Polsce i na świecie metoda pochówku dla zmarłej bliskiej nam osoby. Dzięki niej możemy złożyć prochy w dowolnym miejscu i spełnij ostatnią prośbę zmarłej osoby. W Polsce istnieje dużo zakładów pogrzebowych, które oferują proces kremacji, jednak jest to proces złożony i nie do końca jasny dla wszystkich. Dlatego podpowiadamy, jak wygląda proces kremacji od czego zależy cena oraz na co zwrócić uwagę.

Jak wygląda proces kremacji?

Początkowy proces, wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku normalnego pogrzebu, ciało zmarłego jest przygotowane do pochówku, a bliskie osoby mogą dokonać ostatniego pożegnania na terenie zakładu pogrzebowego. Możemy być do samego końca z bliską nam osoba, aż do procesu wprowadzenia zwłok do komory w krematorium.

Spalanie zwłok jest przeprowadzone w komorze o wysokiej temperaturze sięgającej 800 – 1200 stopni. Cały proces trwa około 2 godzin, w zależności od zakładu pogrzebowego. Po wykonanej czynności otrzymujemy popiół zmarłego, który umieszczamy w wcześniej zamówionej przez nas urnie. Warto, zadbać, aby wybrać unikatową propozycję urny lub relikwiarza, oczywiście taką urnę możemy zamówić bezpośrednio na naszej stronie.

Kremacja Cennik

Ceny kremacji zwłok są uzależnione od wielu czynników, m.in renoma krematorium, województwo, wybór dodatkowych akcesoriów funeralnych takich jak: urny na prochy, relikwiarze, kryształy . Kremacja zwłok, jest zdecydowanie tańsza od tradycyjnego pogrzebu i wynosi między 300 a 1000 zł w zależności od lokalizacji.

Ile kosztuje kremacja? Przykładowe ceny w poszczególnych miastach

  • Poznań – koszt kremacji 500 – 800 złotych
  • Warszawa – koszt kremacji 700 – 1000 złotych
  • Wrocław – kremacja cena 300 – 600 złotych
  • Rzeszów – koszt kremacji 300 – 500 złotych
  • Częstochowa – koszt kremacji 300 – 400 złotych

Jak wygląda pogrzeb osoby zmarłej?

  1. Odbiór i transport zwłok – odbiór ciała osoby zmarłej jest realizowany w miejscu przez Ciebie wskazany, następnie ciało jest transportowane do zakładu pogrzebowego, później do krematorium.
  2. Przygotowanie do kremacji ciała – jest to proces ostatniego pożegnania, nie różni się on w znaczący sposób od zwykłego pogrzebu. Osoba jest golona, ubierana w garnitur oraz myta
  3. Trumna kremacyjna – drewniana trumna przygotowana do spopielenia zwłok, następnie prochy są umieszczane w urnie
  4. Proces spopielenia zwłok – czyli kremacja
  5. Pochówek – należy załatwić wszystkie formalności kościelne i urzędowe, takie jak transport karawanem, godzina pogrzebu, przygotowanie nagrobka czy wynajęcie osób do pochowania

Cena urny

Jeden z najważniejszych elementów podczas kremacji, wybór urny. Koszt urny jest bardzo różny, w zależności jakiej jakości wymagamy, mogą to być zarówno urny metalowe, urny drewniane czy urny ceramiczne. Możemy wybrać spośród gotowych produktów lub zlecić indywidualne zamówienie w internecie. Ceny podstawowych urn zaczynają się od 150 zł a kończą nawet na 2000 zł, przyjmuje się średnią cenę 600 zł na urnę, przykładowo kupisz u nas różne urny m.in model Gu 064-8 w niskiej cenie.

Cena trumny

Do procesu kremacji, będzie Ci również potrzeba trumna, w większości zakładów pogrzebowych jest ona wliczona w cenę usługi i wykonana jest z zwykłego kartonu. Jeśli, jesteśmy wymagający możemy dokupić specjalną trumnę wykonaną z drewna sosnowego, jednak należy pamiętać, aby osoba zmarła nie miała żadnych elementów metalowych.

Zasiłek pogrzebowy – to musisz wiedzieć

Rodzina zmarłego może skorzystać z tak zwanego “zasiłka pogrzebowego” , jest on dostępny dla osób ubezpieczonych w ZUS, od 2011 roku wynosi on 4000 zł, co przy dużym koszcie pogrzebu jest kwotą bardzo przydatną w realizacji pochówku. Dla osoby, która nie ma dochodów na pogrzeb, możliwa jest pomoc z Ośrodka Pomocy Społecznej, wystarczy złożyć odpowiednie dokumenty.

Podsumowanie

Jak widać, koszty kremacji w porównaniu do pogrzebu tradycyjnego są dużo niższe. Możemy zmieścić się w kwocie do 1000 zł w zależności od lokalizacji licząc samą usługę. W porównaniu do standardowego miejsca na cmentarzu i wysokiej kwocie pogrzebu, kremacja może być dobrą alternatywą.